Jeśli jesteś ciekawy/a jak wygląda praca w Dziale Form Suchych zapraszamy Cię do poznania pracowników tego działu:
Zobacz, jak z ich perspektywy wygląda praca Operatora – jakie są ich doświadczenia i spostrzeżenia. Być może wśród ich odpowiedzi znajdziesz informacje, których szukasz i które pomogą Ci w decyzji o dołączeniu do Zespołu Działu Form Suchych.
1. Na czym polega Twoja rola w Dziale Form Suchych? Czym dokładnie zajmujesz się na swoim stanowisku pracy?
[PIOTR] Mogę powiedzieć, że mam kilka ról w ramach pracy w Dziale Form Suchych. Jestem odpowiedzialny za naważenie i dokładną obróbkę surowca np. przecieranie go, przed pobraniem go do mieszanek. w procesie mieszanek moja praca polega na przygotowaniu mieszanek z surowców wcześniej przygotowanych. Wszystko w zgodzie z raportami wytwarzania.
[MAX] Dopowiem, że to trochę jak w kuchni z przygotowywaniem składników suchych do ciasta. W zależności jaki jest jego rodzaj, należy zgodnie z recepturą przygotować odpowiednie składniki, czyli surowce. Musimy je odmierzyć czyli naważyć zgodnie z przepisem. Aby miały odpowiednią strukturę, czasem musimy je przesiać przez sito, np. tak jak robimy z mąką, by ją napowietrzyć, aby ciasto było puszyste.
[ALEKSANDRA] Ja obecnie pracuję na stanowisku Operatora Ustawiacza, głównie na powlekaniu. Jest to jeden z kluczowych etapów produkcji tabletki, polegający na pokrywaniu tabletki stosunkowo cienką warstwą substancji powlekających. Robi się to m.in. po to, aby tabletkę było łatwiej połknąć, dodatkowo maskujemy zapach i smak substancji leczniczych, czy po to, aby nadać kolor – to pomaga rozróżnić tabletki od innych, jeśli pacjent jednocześnie przyjmuje inne preparaty. Oprócz powlekania wykonuję również inne procesy, takie jak naważanie początkowe, przygotowanie roztworów do powlekania.
[MAX] Ja z kolei pracuję na stanowisku Mistrza Produkcji. Wraz z innymi Mistrzami, jestem odpowiedzialny za cały obszar produkcji. Do moich zadań należy m.in. przygotowanie planu pracy, rozdzielenie zdań pomiędzy pracownikami czy przygotowanie planów szkoleniowych, głównie dla nowych pracowników, które znajdą się w ich dziennikach szkoleń.
Dodam, że pracę w dziale Form Suchych rozpoczynałem na stanowisku Operatora Procesu – to ze względu na posiadane wcześniej doświadczenie. Początek pracy to nauka procesów naważania, przygotowania mieszanek oraz praca związana z higieną czyli w tzw. myjni oraz poznanie wszystkich obowiązujących w strefie procedur. z tymi elementami pracy zapoznają się wszyscy rozpoczynający pracę w naszym Dziale. z racji wcześniej wspomnianego doświadczenia miałem również przypisany proces techniczny – obsługiwałem saszetkarkę, a potem kartoniarkę.
W chwili zdania wewnętrznego egzaminu, zarówno w części teoretycznej i praktycznej, pozwalającego mi na samodzielne wykonywanie wspomnianych procesów, zmieniłem stanowisko i zakres obowiązków. Pracowałem kolejno jako Operator Ustawiacz i Operator Wiodący.
2. Czy pamiętasz swój proces rekrutacji – jak on przebiegał, ile trwał?
[ALEKSANDRA] W USP zaczęłam pracę poprzez agencję pracy tymczasowej. w momencie, kiedy pojawił się wolny wakat zaaplikowałam. Na rozmowie rekrutacyjnej, prócz osoby z HR był obecny Kierownik Działu Form Suchych.
[MAX] W moim przypadku wyglądało to nieco inaczej niż u Oli. Ja wysłałem swoje CV i niedługo po tym miałem tzw. phone interview – wstępną rozmowę telefoniczną, podczas której pytano mnie o tematy związane z moim poprzednim doświadczeniem. Po tygodniu zaproszono mnie na rozmowę rekrutacyjną, na Ziębicką. Na spotkaniu były obecne 2 osoby – szef działu i rekruter. W niedługim czasie podpisaliśmy list intencyjny i otrzymałem skierowanie na badania. Musiałem wykonać między innymi badania sanitarne – to podstawa, by pracować przy produkcji takiej, jak nasza. z kompletem badań przystąpiłem do pracy.
[PIOTR] Mój proces rekrutacji pamiętam dobrze. Podobnie jak Max, po otrzymaniu telefonu z zaproszeniem na rozmowę, udałem się na spotkanie z rekruterką i kierowniczką Form Suchych. Rozmowa przebiegła w bardzo przyjemnej atmosferze i po niecałym tygodniu dostałem informacje o pozytywnym rezultacie rekrutacji. Sam onboarding, czyli proces wdrożenia nowego pracownika, też wspominam bardzo dobrze. Dowiedziałem się wiele o procedurach bezpieczeństwa i przyjrzałem się z bliska jak wygląda praca.
3. Co oznacza, że pracujecie w tzw. strefie czystej – co się z tym wiąże i co jest szczególnie ważne?
[ALEKSANDRA] Tak, podstawowa rzecz, o której powinno się wiedzieć, to fakt, że praca w Dziale Form Suchych odbywa się w strefie czystej. W ten sposób chronimy nasze procesy, a tym samym produkt. Zacznę od tego, że wchodząc na strefę czystą nie możemy mieć makijażu, biżuterii, mamy na sobie specjalną odzież oraz obuwie. Na głowie zawsze mamy czepki, założone w ten sposób, aby nie wystawały nam żadne kosmyki włosów. Przez cały czas przebywania na strefie mamy też założone rękawiczki i maseczki. Jest to ważne, zgodne z zasadami GMP, czyli dobrymi praktykami wytwarzania.
[MAX] Wszystko, co powiedziała Ola zgadza się. Dodam od siebie, że na początku pracy może to być trudne dla nowych pracowników – przebieramy się w inny ubiór do strefy czystej, w inny do strefy tzw. brudnej, np. wychodząc na przerwę, na stołówkę. Jeśli będąc w strefie czystej dotkniemy odruchowo twarzy musimy zmienić rękawiczkę i zdezynfekować ją – tego też się uczymy.
[PIOTR] Trochę podsumowując Olę i Maxyma – praca w strefie czystej wymaga przestrzegania wszelkich procedur związanych z higieną – w tym przebierania się przed wejściem na strefę czystą, mycia i dezynfekcji rąk.
4. Jak wygląda etap wdrożenia pracownika? Jakie są szkolenia i kto wspiera na tym etapie?
[ALEKSANDRA] Obecny etap wdrożenia pracownika jest znacznie bardziej rozbudowany i kompleksowy, niż w czasach, gdy ja rozpoczynałam swoją karierę w US Pharmacii. Wprowadzenie nowych pracowników do organizacji obejmuje teraz szeroki zakres procesów oraz szkoleń, co pozwala na lepsze zrozumienie specyfiki pracy w dziale.
[MAX] Tak, proces wdrożenia zmienia się, bo go doskonalimy. Nowy pracownik rozpoczynając pracę ma przypisanych mu Opiekunów. To osoby, Operatorzy Ustawiacze czy Operatorzy Wiodący, które oprócz doświadczenia na stanowiskach pracy, wyróżniają się umiejętnościami dzielenia się wiedzą. W poszczególnych gniazdach są eksperci, którzy zapoznają nowego pracownika nie tylko z procesem, ale też z organizacją pracy, dzielą się spostrzeżeniami i praktykami. Nowy pracownik, np. Młodszy Operator, powierzone mu prace zawsze wykonuje w parach, wraz z Opiekunem, aż do momentu wewnętrznego egzaminu, po zdaniu którego może samodzielnie wykonywać daną czynność. Potem kieruje się go do kolejnych szkoleń, innych procesów, w zależności od potrzeb.
[PIOTR] Dla mnie ten etap to czas na zapoznanie się z procedurami. Na początku mogą być trochę niezrozumiałe, ale z czasem wszystko się wyjaśnia. To także szkolenia z zakresu BHP, ale to, co jest bardzo ważne, przy tym wszystkim pomaga Mistrz/Mistrzyni Produkcji.
5. Ile czasu potrzeba, aby opanować umiejętności na stanowiskach początkowych i dalszych?
[PIOTR] Myślę, że aby opanować początkowe procesy i zdobyć odpowiednią wiedzę oraz praktykę, konieczne jest zdobycie pewnego poziomu doświadczenia. W mojej opinii, minimum trzy miesiące doświadczenia powinno być wystarczające, aby to osiągnąć.
[ALEKSANDRA] Rzeczywiście – jest tak, że praca na początkowych stanowiskach jest mniej wymagająca. Pierwsze stanowisko to np. naważanie początkowe. Najprościej mówiąc, jest to przygotowanie odpowiednich porcji konkretnych surowców do wyprodukowania danego leku. Nie jest to trudne do opanowania, ale jak przychodzimy do nowego miejsca pracy, to towarzyszące nam emocje mogą sprawić, że nauka pewnych rzeczy przychodzi nam wolniej i musimy to kilka razy powtórzyć, by nabrać pewności i wprawy. Natomiast śmiało mogę potwierdzić, że w ciągu pierwszych 3 miesięcy proces ten można opanować. Idąc dalej, stopień trudności kolejnych czynności procesowych proporcjonalnie rośnie i wydłuża się czas ich opanowania, nawet do pół roku.
[MAX] Z moich doświadczeń wynika, że maksymalnie roku zajmuje pracownikowi bez doświadczenia opanowanie procesów początkowych naważania, mieszanek i higieny oraz pierwszego procesu technicznego wraz ze zdanymi egzaminami.
6. Co Waszym zdaniem powinna wiedzieć osoba, która chciałaby podjąć pracę w Dziale Form Suchych, na stanowisku operatorskim?
[ALEKSANDRA] Z mojej perspektywy mogę powiedzieć, że osoba, która chciałaby podjąć pracę w Dziale Form Suchych, powinna zdawać sobie sprawę, że w dużej mierze jest to praca fizyczna i wiąże się z wymuszonymi pozycjami na danym stanowisku. Do zadań pracowników działu należy m.in. dbałość o higienę pomieszczeń czy wszystkich urządzeń. Wiem, że dla niektórych może być mylący fakt, że produkujemy gabarytowo małe rzeczy – tabletki, co może sugerować, że wysiłek z tym związany jest niewielki, a tak nie jest.
[PIOTR] Powtórzę za Olą – osoba, która chciałaby do nas dołączyć, powinna wiedzieć, że jest to praca fizyczna. Powinna też wiedzieć, że do jej zadań będzie należało wypełnianie dokumentacji. Ważne jest, by to robić dokładnie, w skupieniu – nie można pozwolić sobie na błędy. Ważna jest również higiena, o czym wspominaliśmy wcześniej.
[MAX] Ja od siebie powiem, że osoba, chcąca podjąć pracę u nas na produkcji, musi być otwarta i gotowa na naukę. Dla tych, którzy nie znają specyfiki branży farmaceutycznej, wiele rzeczy może zaskakiwać czy dziwić. Natomiast wszystkiego można się nauczyć, bo wśród nas jest wielu świetnych Operatorów, którzy na początku nie mieli żadnego doświadczenia na produkcji leków.
Warto dodać, że nasza praca jest poukładana, ma swój stały rytm – to 3 zmiany w tygodniu i wolne weekendy. Wiem, że dla wielu osób może to mieć duże znaczenie.